НЕЗМІННИЙ ВИХОВАТЕЛЬ —РІДНА МОВА
1. Відродження мови — необхідна умова відродження духовності нашого народу.
2. Чарівний світ казки.
3. Виховні можливості народних пісень, прислів'їв і приказок.
4. Шляхи підвищення мовної культури батьків.
У період становлення незалежної України особливо актуальним є відродження духовності нашого народу: його історії, традицій, мови. Батьки повинні вчити дитину любити рідну землю, плекати рідну мову.
Найперше — це чарівний світ казки. «Через казкові образи, — писав В. Сухомлинський, — у свідомість дітей входить слово з його найтоншими відтінками ... Під впливом почуттів, що пробуджуються казковими образами, дитина вчиться мислити словами ... П'ять, десять разів дитина може переказувати одну й ту саму казку і щоразу відкриває в ній щось нове». Знайдіть кілька вільних хвилин для того, щоб прочитати дитині казку або послухати, як читає чи розповідає вона сама. Такий вид роботи розвиває мовлення учня, вчить логічно і послідовно викладати думки.
Поверніться обличчям і серцем до народної пісні. Залучення дитини до світу мови через пісню має велике педагогічне значення. Досконалість, милозвучність українських пісень виховує любов до свого народу, рідної мови, традицій. Нехай звучить у ваших домівках народна пісня, хай сон навіює ніжна колискова ...
Ще К. Ушинський писав, що прислів'я тим і хороше, що в ньому майже завжди, незважаючи на те, що воно коротше пташиного носа, є те, що дитині належить збагнути. Прислів'я становить маленьку розумову задачу, цілком посильну дітям. Вчіть учнів пояснювати, чому саме так говорить народ. Це розвиває усне мовлення школярів, уміння зв'язно висловлювати думки. Безпосереднє засвоєння прислів'їв і приказок має велике виховне значення, бо допомагає дитині подивитися на предмети очима народу та висловитися влучним словом. Радимо батькам заохочувати учнів до вивчення прислів'їв, записувати їх у спеціальний зошит, організовувати сімейні змагання на кращого знавця прислів'їв чи приказок (хто більше назве прислів'їв на певну тему).
Загальновідома психологічна особливість молодших школярів – здатність до наслідування, а, значить, і до виконання дій за зразком. Зразком у даному випадку виступає мовлення батьків, тому так важливо дбати про власну мовну культуру.
Пам'ятаймо, виконуймо самі і привчаймо дітей виконувати мудру пораду великого поета і знавця рідної мови М. Рильського:
Не бійтеся заглядати у словник:
Це пишний сад, а не сумне провалля;
Збирайте, як розумний садівник,
Достиглий овоч у Грінченка й Даля ...